Zemgales kinooloģiskais klubs
VISPĀRĒJAIS DRESŪRAS KURSS (VDK)
Apmācības kursa uzdevumi ir:
- iesaistīt visu šķirņu, kā arī bezšķirnes suņu īpašniekus suņu paklausības sākotnējā kursa apguvē;
- popularizēt elementāru suņa paklausības apmācību neatkarīgi no viņa lieluma un šķirnes piederības;
- apmācības procesā izskaidrot pareizas suņa socializācijas nepieciešamību, izmantojot daudzveidīgas apmācības metodes un popularizēt īpašnieku vidū viedokli par nodarbību ar suņiem nepieciešamību.
Apmācības kursa mērķi ir:
- rast iespēju suņu īpašniekiem iemantot paklausīgu, kontrolējamu un sabiedrībai pieņemamu suni;
- suņu apmācības popularizācija, kā arī suņu un viņu īpašnieku sagatavotības līmeņa noskaidrošana;
- veidot sportiska un aktīva hobija atmosfēru;
- iemācīt īpašniekiem saprātīgu un produktīvu saskarsmi ar savu suni, pareizi un atbildīgi izvēloties apmācības metodes, un veidus.
Pārbaudījuma dalībnieki
Suņi, kuri uz pārbaudījuma brīdi ir pilnus 12 mēnešus veci.
Pārbaudījuma novērtējumi
Atkarībā no pārbaudījumā saņemto punktu skaita sunim tiek piešķirts novērtējums.
Izcili |
Ļoti labi |
Labi |
Nav novērtējuma |
80.5-88.5 |
79-73 |
72.5-64 |
no 63.5 |
Atkarībā no pārbaudījumā saņemto punktu skaita pavadonim tiek piešķirts novērtējums.
Izcili |
Ļoti labi |
Labi |
Nav novērtējuma |
80.5-88.5 |
79-73 |
72.5-64 |
no 63.5 |
Suņa pavadonis tiek diskvalificēts par kārumu izmantošanu, rotaļāšanos ar suni, brutālu attieksmi pret suni, neētisku attieksmi pret tiesnešu brigādi un organizatoriem pārbaudes laikā.
Pārbaudījuma apliecinājums
Suņiem, kuri sekmīgi nokārtojuši pārbaudījumu, tiek piešķirts noteikta parauga diploms.
Minētā programma detalizēti izskaidro apmācības norisi un novērtējumu. Tā kalpo par mācību materiālu suņa īpašniekam un instruktoram.
1. Ziņojums, identifikācijas pārbaude, suņa kustība līdzās pavadonim (tiek vērtēta visu pārbaudes laiku).
2. Suņa sakodiena demonstrācija, suņa attieksme pret uzpurni un suņa piesaukšana pēc tam, kad izteikta pavēle „BRĪVI”.
3. Suņa apsēdināšana, noguldīšana un pie celšana kājās (pārbauda kopā) uzdevumu komplekss.
4. Suņa piesaukšana.
5. Atgriešanās vietā.
6. Priekšmeta padošana.
7. Nevēlamas rīcības pārtraukšana.
8. Attieksme pret barību.
9. Attieksme pret šāvienu.
1. Ziņojums, identifikācijas pārbaude, suņa kustība līdzās pavadonim (tiek vērtēta visu pārbaudes laiku)
Pavadonis ar suni bez pavadas pieiet pie starta līnijas, nostājas ar suni sākuma pozīcijā „BLAKUS” un skaidri nosauc savu vārdu un uzvārdu, kā arī suņa pilnu vārdu.
Tiesnesis salīdzina suņa identitāti.
Tad pavadonis pēc tiesneša norādījuma veic pagriezienus uz vietas (pa labi, pa kreisi, apkārt).
Pēc tiesneša norādījuma pavadonis ar suni uzsāk kustību un tiesnesis pārbauda pagriezienus kustībā (attālumus mērāms 10 soļos), apstāšanos un kustības tempa maiņu.
Sunim jākustas mierīgi, brīvi līdzās pavadonim kreisās kājas pusē (suņa plecam jābūt 7 vienā līmenī ar pavadoņa celi.)
Apstājot ies sunim jāapsēžas pie pavadoņa kreisās kājas, paralēli viņam, nemainot virziena pozīciju.
Pavadonis sunim dod komandu „BLAKUS” kustības sākumā, mainot kustības tempu un virzienu, pie pagriezieniem kustībā un uz vietas, kā arī apstājoties.
Soda punkti tiek saņemti, ja pavadonis dod atkārtotas komandas, ja suns novirzās ķermeņa korpusa robežās, nepareizi apsēžoties, ja suns atvirzās nost tālāk par 2 m no pavadoņa, par katru mehānisku iejaukšanos un citiem pārkāpumiem, kas traucē prasmju novērtēšanu.
Prasme nav apgūta, ja suns atvirzās prom no pavadoņa uz jebkuru pusi tālāk par 2 m (ja atstatums starp suni un pavadoni ir lielāks par 2 m), ja tiek izmantoti kārumi, rotaļas, ja pavadonis rupji izturas pret suni, kā arī ja suns izrāda agresiju identifikācijas pārbaudes laikā.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
2. Suņa sakodiena demonstrācija, suņa attieksme pret uzpurni un suņa piesaukšana pēc tam, kad izteikta pavēle „BRĪVI” Visa darbība tiek veikta pēc tiesneša norādēm.
Pārbaudes laikā var tikt izmantots jebkura veida uzpurnis.
Pārbaudes laikā suņa pavadonis kopā ar suni:
- pieiet pie tiesneša un apstājas;
- parāda suņa sakodienu;
- uzvelk sunim uzpurni;
- dod komandu „BRĪVI”, pats uzsāk kustību;
- sauc suni pie sevis;
- noņem uzpurni;
Prasmi „attieksme pret uzpurni” pārbauda ne mazāk kā 30 sekundes.
Sunim jābūt vienaldzīgam pret uzpurni, nedrīkst izrādīt pretestību sakodiena demonstrācijas laikā un pret uzpurni.
Soda punktus var saņemt sakodiena demonstrācijas laikā par katru noliedzošo komandu, pie uzpurņa uzlikšanas, par katru mēģinājumu atbrīvoties no uzpurņa, kā arī par katru mehānisku iejaukšanos un citiem pārkāpumiem, kas traucē prasmju novērtēšanu.
Ja prasme „sakodiena parādīšana” netiek atzīta par pietiekamu, tiek pieņemts, ka sunim nevar apskatīt zobus. Prasme „attieksme pret uzpurni” netiek izpildīta, ja uzpurnis tiek nomests vai sunim ir nepārtraukta vēlēšanās to nomest, neskatoties uz pavadoņa ietekmi, vai uzpurni nav iespējams uzvilkt.
Tāpat prasme netiek atzīta par pietiekamu, ja tiek izmantoti gardumi, rotaļas vai vērojama brutāla attieksme pret suni.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
3. Suņa apsēdināšana, noguldīšana un piecelšana kājās (pārbauda kopā) – uzdevumu komplekss.
Balss komandas „SĒDI”, „GULI” un „STĀVI”, žests ar labo roku.
Pavadonis atstāj suni uz vietas komandu „SĒDI” stāvoklī, aiziet prom no suņa 15m attālumā un vienlaicīgi ar komandu, kas izteikta balsī un žesta palīdzību liek sunim ieņemt vajadzīgo pozīciju.
Sacensību laikā katra prasme var tikt izpildīta divas reizes no dažādiem sākuma stāvokļiem. Sunim pēc pirmās izteiktās komandas jāieņem attiecīgā pozīcija, pēc tam viņš nedrīkst 8 izkustēties no vietas, jāgaida nākamā komanda. Intervālam starp komandām ir jābūt ne mazākam kā 5 sekundes un tam ir jābūt vienādam visiem dalībniekiem. Uzskata, ka suns izkustējies, ja tas pārvietojas ar visām četrām kājām.
Ja suns bez pavadoņa komandas maina ķermeņa stāvokli, tad pavadonis noliek suni iepriekšējā stāvoklī.
Atkārtotas komandas, kuras tiek izteiktas, ja suņa uzmanība ir novērsta vai suns ir aizgriezies (nelaikā izteikta komanda), ir uzskatāmas par pavadoņa kļūdu. Suns šajā gadījumā saņem sodu par novērsto uzmanību.
Bez nepieciešamības veiktas atkārtotas darbības, piemēram, prasmes demonstrācijas laikā izteikta komanda, pazemina pavadoņa atzīmi, bet tas neietekmē suņa atzīmi, ja pavēles netiek dotas, lai fiksētu suni, kad tas jau ieņēmis vēlamo pozīciju.
Soda punktus var saņemt par katru atkārtotu komandu, žestu, katru pozīcijas maiņu, katru izkustēšanos no vietas, par citiem pārkāpumiem, kas netraucē prasmes novērtēšanu.
Prasme nav apgūta, ja tiek pārsniegts papildus komandu limits, ja suns ar priekškājām aizvirzās vairāk kā 5m no līnijas, ja suns aiziet prom no pārbaudījuma sākuma līnijas un neatgriežas, ja tiek izmantoti kārumi vai spēle, vai ir novērojama rupja izturēšanās pret suni.
Atzīme.10 punkti (9, 8, 6).
4. Suņa piesaukšana
Komanda izteikta ar balsi „ŠURP” un žests ar labo roku.
Frontāli nosēdinot suni - komanda „BLAKUS”.
Pavadonis ar komandu izteiktu balsī „ŠURP” un žestu piesauc suni.
Sunim pēc pirmās balsī izteiktās komandas ir ātri jāpieskrien pie pavadoņa un jāapsēžas - tieši pretim pavadonim. Pēc tiesneša norādījuma pavadonis dod komandu sunim ar balsi „BLAKUS”
Piesaucot suni pēc brīvas pastaigas (kad dota komanda „BRĪVI”) līdz brīdim, kad izsaka komandu balsī „ŠURP”, pavadonis drīkst nosaukt suņa vārdu, lai piesaistītu suņa uzmanību (atzīme par to netiek samazināta, pienākšanas laiks tiek rēķināts no brīža, kad tiek nosaukts suņa vārds).
Attālums, piesaucot suni no noteiktas vietas, ir 15m.
Soda punktus var saņemt par katru atkārtotu komandu, žestu, pauzes neieturēšanu, par apsēšanos piesaukšanas laikā, par lēnu komandu izpildi, par citiem pārkāpumiem, kas traucē vērtēt prasmi.
Suņa iziešana ārpus darba teritorijas pārbaudes laikā tiek vērtēta kā citi pārkāpumi, ja suns atgriežas pie pavadoņa pēc trīs papildus komandu izteikšanas. Ja suns to neizdara, viņš tiek diskvalificēts.
Prasme nav apgūta, ja suns nepieiet pie pavadoņa 15 sekunžu laikā pēc pirmās komandas izteikšanas, kā arī ja tiek izmantoti kārumi vai spēle, vai ir vērojama brutāla attieksme pret suni.
Atzīme.10 punkti (9, 8, 6).
5. Atgriešanās vietā
Balsī izteikta komanda ”VIETA” un žests ar labo roku.
Pēc tiesneša norādes pavadonis izsakot komandu balsī „GULI” liek sunim palikt guļus stāvoklī, blakus novietojot kādu priekšmetu, tad izsakot komandu balsī „VIETA” pavadonis aiziet no suņa 15m attālumā. Tad, pēc tiesneša norādījuma:
- pēc tiesnešu norādījumiem, bet ne mazāk ka 10 sekundes, ar komandu izteiktu balsī „ŠURP” un žestu piesauc suni pie sevis;
- pēc tiesnešu norādījumiem, bet ne mazāk ka 10 sekundes, ar komandu izteiktu balsī „VIETA” un žestu sūta suni atpakaļ vietā Pēc pirmās izteiktās komandas sunim ir jāpieskrien pie pavadoņa un tad, pēc komandas, jāatgriežas vietā un jānoguļas ne tālāk par 1m no atstātā priekšmeta. Pavadonis, pēc tiesneša noradījuma, bet ne mazāk ka 10 sekundes, pieiet pie suņa un paņem priekšmetu. Līdz pavadoņa pienākšanai sunim ir jāatrodas guļus stāvoklī.
Soda punktus var saņemt par katru atkārtotu komandu, žestu, norādītā stāvokļa maiņu, par komandu lēnu izpildi, par uzmanības novēršanu, atgriežoties vietā, par aizmāršību novietot priekšmetu, par suņa nogulšanos tālāk kā 1-2m no priekšmeta, par pauzes neievērošanu starp izteiktajām komandām, kā arī par katru mehānisku iejaukšanos un citiem pārkāpumiem, kas traucē prasmju novērtējumu.
Prasme nav apgūta, ja suns neatgriežas vietā vai noguļas tālāk kā 2m no atstātā priekšmeta, kā arī ja tiek izmantoti kārumi vai spēle, vai vērojama brutāla izturēšanās pret suni.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
6. Priekšmeta padošana
Balsī izteikta komanda „APORTS”, „DOD” un žests ar labo roku.
Suns sākumā atrodas pavadonim pie kreisās kājas. Pavadonis parāda sunim priekšmetu un pēc tiesneša rīkojuma dod sunim komandu izteiktu balsī „SĒDI „, un aizmet rokā esošo priekšmetu vismaz 10m tālu. Pēc vismaz 5 sekunžu pauzes pavadonis pēc tiesneša norādījuma, vienlaicīgi izmantojot komandu balsī -„APORTS” un attiecīgo žestu, sūta suni pēc priekšmeta.
Sunim ir jāpieskrien pie aizmestā priekšmeta, jāpaņem tas mutē, ātri jāpieiet pie pavadoņa un jāapsēžas ar priekšmetu mutē pie kreisās kājas vai priekšā. Pēc 2-3 sekunžu pauzes, paklausot komandai „DOD”, sunim ir jāatdod priekšmets pavadonim rokās.
Pārbaudēs ir atļauta priekšmeta atdošana pauzējot. Sunim sākumā tiek dota komanda „APORT” un pavadonis aiziet 10m tālumā no suņa, tad seko maza pauze pēc kuras sunim dod komandu „ŠURP”.
Soda punkti tiek saņemti par katru komandas atkārtojumu, žestu, norādītā stāvokļa maiņu, par komandu lēnu izpildi, par uzmanības novēršanu, atgriežoties vietā, par rotaļāšanos ar priekšmetu, par pretošanos, to atdodot, par pauzes neievērošanu, kā arī par citiem pārkāpumiem, kas traucē novērtēt prasmi.
Prasme nav apgūta, ja suns nepienes priekšmetu pavadonim, nomet to tālāk par 1m no viņa vai neatdod to, kā arī, ja tiek izmantoti kārumi vai rotaļa, vai vērojama brutāla izturēšanās pret suni.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
7. Nevēlamas rīcības pārtraukšana
Balss komanda „FŪ” vai „NĒ”.
Pārbaudē (pēc saskaņošanas ar pavadoni) šī prasme tiek pārbaudīta kādā no zemāk minētajiem veidiem:
- noliedzot sunim ņemt barību no pavadoņa;
- noliedzot ņemt kādu priekšmetu Pirmajā gadījumā pavadonis, nosēdinot suni blakus un dodot komandu „SĒDI”, ar labo roku piedāvā sunim vairākas reizes pa gabaliņam kāruma, kas uzlikts uz atvērtas plaukstas. Pēc tiesneša norādījuma, pavadonis, kārtējo reizi dodot kārumu, ar komandu aizliedz sunim to ņemt.
Kad noliegums izpildīts, pavadonis pēc tiesneša norādījuma, noslēpj visus kārumus.
Otrajā gadījumā pavadonis sūta suni pēc priekšmeta, ko viņš ir nometis. Tad, pēc tiesneša norādījuma, tiek dota noliedzoša komanda. Pēc tās izpildes, pavadonis, pēc tiesneša norādes, pieiet pie priekšmeta un novāc to.
Sunim, izdzirdot pirmo noliedzošo komandu, ir ātri jāpārtrauc iesāktās darbības. Ja suns paņēmis kārumu vai priekšmetu, tad viņam, izdzirdot komandu, tas jāizmet no mutes. Ja suns neklausa pat pēc tam, kad trīs reizes izteikta noliedzoša komanda, tad prasme tiek uzskatīta par neizpildītu.
Ja suni nevar pārbaudīt ar to metodi, kuru ir izvēlējies pavadonis, tad tiesnesim ir jāizvēlas citu metodi.
Soda punkti var tikt saņemti par katru atkārtotu aizliedzošo komandu, par rūkšanu, kā arī par citiem pārkāpumiem, kas traucē novērtēt prasmi.
Prasme nav apgūta, ja tiek izmantoti kārumi vai rotaļa, vai vērojama brutāla izturēšanās pret suni un ja suns apēd kārumu.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
8. Attieksme pret barību
Balsī tiek dota komanda „BRĪVI” un žests ar labo roku, noliedzošā komanda „FŪ” vai „NĒ”.
Prasme tiek pārbaudīta apmēram 3x4m lielā laukumā, kur palīgi ir izkaisījuši dažus kārumus, piemēram, gaļu, desu, cepumus.
Kārumu skaits tiek norunāts jau agrāk.
Pavadonis ar suni pēc tiesneša norādes pieiet pie laukuma, kurā ir izkaisīta barība, apstājas pie īpašas atzīmes, un dodot komandu balsī „BRĪVI” un žestu liek sunim ieiet šajā laukumā. Pavadonis kustas kopā ar suni barības virzienā, virzoties pēc tiesneša norādītas trajektorijas.
Paejot garām barībai, pēc tiesneša norādījuma pavadonis ar komandas „ŠURP” palīdzību piesauc suni pie sevis un pieliek viņu pie pavadiņas. Tad barību sunim piedāvā kāds svešs cilvēks (tiesnešu komandas loceklis). Nav pieļaujama barības mešana sunim tieši mutē.
Pārbaudot šo prasmi, pavadai ir jābūt pavadoņa labajā rokā, piestiprinātai pie suņa kakla siksnas, tā nedrīkst būt stipri savilkta. Suns nedrīkst aiztikt uz zemes nolikto vai svešinieka piedāvāto barību, kā arī suns nedrīkst izrādīt bailes vai agresiju. Pirms sunim tiek piedāvāta barība no svešinieka rokām, pavadonis drīkst izteikt vienu noliedzošo komandu.
Soda punktus var saņemt par katru atkārtotu noliedzošo komandu, ilgu barības ostīšanu, par agresiju pret palīgu, par baiļu izrādīšanu, kā arī par citiem pārkāpumiem, kas traucē novērtēt prasmi.
Prasme nav apgūta, ja suns paņem barību mutē un izrāda agresiju un bailes, kā arī, ja tiek izmantoti kārumi vai rotaļa, vai vērojama brutāla izturēšanās pret suni.
Atzīme. 10 punkti (9, 8, 6).
9. Attieksme pret šāvienu
Bez komandas.
Suņa attieksme pret šāvienu var tikt pārbaudīta, veicot jebkuru no prasmēm, izņemot priekšmeta pienešanu.
Prasmi, kuras laikā pārbauda suņa attieksmi pret šāvienu, nosaka tiesnešu komisija un tā ir vienāda visiem pārbaudes vai sacensību dalībniekiem.
Šāviens tiek veikts pēc galvenā tiesneša norādes ar starta pistoli (ar kalibru 6mm) 15 m attālumā no suņa tā, lai viņš to nepamana.
Gadījumā, ja suns šāviena laikā pārstāj veikt savu darbību, tad atkārtotu pavēli prasmes izpildīšanai pavadonis var izteikt pēc tiesneša atļaujas.
Soda punktus var saņemt par katru stāvokļa maiņu, prasmes izpildes pārtraukšanu, to atsākot pēc atkārtotas pavēles, par agresiju pret šāvēju, ko pārtrauc pavēle, par aiziešanu no pavadoņa, kā arī par citiem pārkāpumiem, kas traucē novērtēt prasmi.
Prasme nav apgūta, ja suns izrāda nepārprotamu agresiju, bailes, ja aiziet prom no pavadoņa vai pārstāj demonstrēt savas prasmes un atsakās strādāt.
Atzīme. 10 balles (9, 8, 6).